В „Topwin истории“ те срещаме с някои от най-емблематичните мачове с неочакван завършек.
Логично би било, ако в началото на нашата рубрика „Topwin истории“ решиш, че сме субективни в подбора. Наистина е трудно и затова авторът се застрахова с добавянето на „част 1“ в заглавието, за да ни се размине.
Какво всъщност трябва да кажем за футболния обрат? Дали ще е потвърждение на клишето, че 2-0 е непредвидим резултат, или предизвикателството е още по-голямо, подвигът бива възпят в коменарите на журналисти, специалисти и фенове. Изисква се борбеност, несломим дух, подкрепа от публиката, късмет и най-вече сплотеност, за да промениш вероятностите за краен изход на футболното мероприятие.
Обратите водят до превръщането на датите в знакови, феновете имат поводи за създаването на нови песни, а закачката между враговете на терена еволюира. Започваме с три истории, които формираха критериите ни за зрелище:
Манчестър Юнайтед – Байерн Мюнхен – финал на Шампионската лига – сезон 1998/99, „Камп Ноу“, Барселона
Сблъсъкът в края на миналия век си остава и до днес един от най-драматичните. В изящния испански град Барселона съставите на Манчестър Юнайтед и Байерн Мюнхен излизат за последната си битка за сезона, който и за „червените дяволи“, и за баварците е специален. Англичаните мачкат по своя път и вече са прибрали трофеите от Висшата лига и Купата на ФА във витрината си и бленуват требъл. Байерн поддържа реномето на страшилище в Бундеслигата и също има поводи за радост след триумф на домашната сцена, който е част от една дълга поредица на доминация и в началото на настоящия век.
На терена имената вдъхновяват редица млади момчета да обикнат играта, а възрастните се радват, че са имали привилегията да се любуват на футболния им гений. Пред 90 хиляди Пиерлуиджи Колина бе извел знаменитости като Шмайхел, Гигс, Бекъм, Йорк, Коул, Кан, Матеус, Баслер, Циклер, Ефенберг и други.
Началото бе шеметно за Байерн и още в 6-ата минута Баслер изведе мюнхенци напред. Байерн игра значително по-умело, но ние сме се събрали за обрата. Въпреки че защитата на баварците е ръководена брилянтно от Лотар Матеус, Отмар Хитцфелд подхожда рисковано с неговото изваждане в 80-ата минута. Ход, който според мнозина е разковниче за предстоящите проблеми.
Следват историческите последни минути за Юнайтед. Теди Шерингам изравнява в началото на добавеното време, а секунди след това Оле Гунар Солскяер смълчава германците, бивайки на най-подходящата позиция в противниковото наказателно поле.
Най-описателни са цитатите на Йохансон и Матеус:
„Не мога да повярвам. Победителите плачат, а загубилите танцуват.“
„Победител стана не най-добрият отбор, а този с най-голям късмет“.
Обратът е толкова значим, че Алекс Фъргюсън получава рицарското звание „сър“ от Кралицата.
Манчестър Сити – Куинс Парк Рейнджърс 3-2 – последен кръг от Висшата лига, сезон 2011/12, „Етихад“, Манчестър
Оставаме на тема, която засяга Манчестър, но радостта този път е за „синята“ част. Наясно сме, че проектът на Манчестър Сити доведе до всевъзможни успехи, а към днешна дата постиженията помагат за чупенето на рекорди. Все още няма да отваряме скобата, че „гражданите“ може и да пострадат за финансови измами, тъй като изслушванията по 115 обвинения са в ход.
Първата титла на Сити стана факт през 2012 година и дойде след може би най-зрелищния обрат в историята на английския елит. В последния кръг на сезона отборът на Роберто Манчини се нуждаеше от победа над гостуващия Куинс Парк Рейнджърс, но гледката за феновете на „Етихад“ предлагаше аванс от 2-1 за лондончани преди началото на добавеното време на втората част.
Нищо обаче не беше решено. Наясно сме, че в началото на миналото десетилетие Сити залагаше на привличането на внушителен брой нападатели от световна класа. Сред тях бяха Серхио Агуеро, Един Джеко и Марио Балотели, а паметните мигове дойдоха именно от триото. Първо босненецът изравни за 2-2, което смути конкурента Манчестър Юнайтед. „Червените дяволи“ не допуснаха грешка срещу Съндърланд и само чакаха благи вести от диктора на стадиона на „черните котки“.
Това, което се чу, е заветното „Агуероооооо“ от неостаряващия коментар на Мартин Тейлър. Аржентинецът се възползва от паса на Балотели, майсторски завърши за 3-2 и свали фланелката си в знак на еуфория. Обрат с изключителна стойност за бъдещето на Манчестър Сити като клуб.
Партизан – Куинс Парк Рейнджърс 4-0 (2-6 в първия мач) – Втори кръг за Купата на УЕФА, сезон 1984/85, „Юна“, Белград
В тази статия сериозният потърпевш е Куинс Парк Рейнджърс, но както се казва – сами са си виновни. Зрелищно 6-2 в Лондон превръща реванша в наглед протоколен. Сърбите обаче не се предават, а мачът в Белград е катастрофален за КПР.
„Гробарите“ знаят, че се нуждаят от успех с 4 гола разлика и по възможност да не допускат във вратата си. Речено-сторено. Сърбите изнасят лекция на английския тим и прогресират напред.
Деветката на домакините Драган Манце е звездата на ноемврийската вечер. Той вкарва по веднъж и в двата мача. За съжеление Манце напуска този свят 11 месеца по-късно в автомобилна катастрофа. Третият гол в срещата бележи бившият треньор на ЦСКА, Славия и Литекс Миодраг Йешич, който също си отиде преди време.
Партизан приключва участието си кръг по-късно, когато отстъпва на унгарския Видеотон с 2-4 общ резултат въпреки чиста победа с 2-0 у дома.
„Topwin истории“ ще продължи с други емблематични обрати, а и истории за футболната игра. Чети ни отново!