„Topwin факти“: Няколко неща за „Ушатата“

Topwin знае, че Шампионската лига и есента вървят ръка за ръка. Затова трофеят от най-престижната надпревара заслужава внимание.

В есенните вечери стереотипът е дамите да се доверят на любимото одеяло, топлата напитка и литературата (в по-мързеливия случай сериали и риалити формати). За мъжете (и някои дами) е повече от ясно – припяват си химна на Шампионска лига, твърдейки, че знаят английски, немски и френски.

Да си дойдем на думата. Следващите редове са подбор от факти за трофея, които преследват 36 отбора от този сезон.

  • Купата на Шампионска лига е висока 73.5 сантиметра и тежи малко повече от дебелата ми котка – 7.5 килограма.
  • Както споменахме, химнът на турнира е съставен от редове на три езика: английски, немски и френски. Дело е на английския композитор Томи Бритън. Между 2001 и 2021 се използва и в женската Шампионска лига преди да се създаде индивидуален химн.
  • През 1968 година е въведено правило, че оригиналният трофей става притежание на всеки клуб, който е спечелил надпреварата 5 пъти или 3 пъти последователно. След това започва нов цикъл за придобиването на следващия. Такива купи в музеите си имат Реал Мадрид, Аякс, Милан и Ливърпул. През 2008 правилото е премахнато и отборите получават реплика на „Ушатата“.
  • Настоящата е 5-ата версия на трофея. Дизайнът е одобрен от генералния секретар на УЕФА Ханс Бангертер, след като Реал Мадрид прибира оригиналната купа през 1967 година. Кой, ако не Реал…
  • Всъщност този трофей е изработен в Берн, в близост до централата на УЕФА. Автор е Юрг Щаделман. Аплодисменти!
  • Любопитната българска връзка ще открием в цитат на Бангертер, предаден от Щаделман: „Отидох с баща ми Ханс в офиса на господин Бангертер и заляхме пода с рисунки. Той направи интересни коментари: „Българите ще харесат основата. Испанците ще са доволно, но италианците ще предпочетат това, а германците онова.“ Всъщност построихме дизайна сякаш беше пъзел.“
  • За изработването му са били нужни 340 часа, защото е трябвало да се спазят срокове. Щаделман казва, че крайната дата е била 28 март. „Трябваше да се оженя тогава и да заведа жена ми на 10-дневено пътешествие с лодка до Лос Анджелис. Мога да заявя, че успях да я завърша на време.“

Ще е банално да ти покажем как някой отбор вдига купата, така че виж процеса на чистенето ѝ, ако случайно някой капитан я изтърве в калта:

В заключение ти даваме съвет за сполучливи вечери през седмицата. Сглоби библиотека за приятелката ти или инвестирай във втори телевизор (ако нямаш приятелка, ще гледаш два мача едновременно). Ние бихме направили първото. Чети ни отново!

Снимка: https://www.facebook.com/ChampionsLeague

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *