Topwin News те запознава с детайлите на една от най-добре работещите школи в Европа.
Лятото във футболна Европа върна Испания на върха. „Ла Фурия“ триумфира на шампионата на Стария континент и хората, които не следят изкъсо местния шампионат и развитието на играта в иберийската страна останаха изненадани от безупречните изяви на не особено популярните играчи, селектирани от малко познатия Луис де ла Фуенте. Испания обаче има ясна идея за развитие на футбола си, която кулминира в годините между 2008-а и 2012-а, в които националите спечелиха две поредни европейски първенства, а между тях, през 2010-а, стъпиха и на световния връх. Тогава обаче имаше изявени лидери в състава,
играчи от неоспорима световна класа като Шави, Иниеста, Икер Касияс, Карлес Пуйол, Фернандо Торес, Серхио Рамос, Давид Вия и много други.
На Евро 2024 състезателите от такава величина се брояха на пръстите на едната ръка. С изключение на халфа на Манчестър Сити Родри и защитника на Реал Мадрид Дани Карвахал другите не изглеждаха толкова „зловещо“, колкото звездите на Англия, Франция и Португалия например. Де ла Фуенте обаче показа, че разполага със супер таланти, които превърна в добре
смазана машина. Нико Уилямс, Ламин Ямал, Дани Олмо и дори Марк Кукурея показаха, че няма нищо случайно в този триумф на „Ла Фурия“. Но каква е тайната?
Тайната е работата в школите в Испания. Те произвеждат купища играчи всяка година, които получават много минути в първите отбори, развиват се и най-добрите от тях стигат до националния отбор.
Справка на авторитетния немски сайт “Transfermarkt” показва, че за изминалия сезон 2023/24 Атлетик Билбао е дал най-много минути на своите футболисти, продукт на местни школи в страната. Говорим за 40 234 минути, изиграни от общо 29 души. Да, Атлетик е с политика да използва играчи само от баската област, независимо дали са родени там или имат поне една година в школа, част от тази автономна област в страната. Но за Осасуна, който е втори в класацията, няма такова обяснение, а памплонци са дали шанс за изява на 27 играчи, които са „местно производство“ и изграват общо 36 963 минути. Представители на Атлетик в националния отбор на Евро 2024 бяха Унай Симон, Дани Вивиан и, разбира се, Нико Уилямс. В топ 20 на отборите от топ 5 първенствата на Европа (Англия, Испания, Италия, Германия и Франция) има 11 тима от Испания, които дават най-много минути на играчи, продукт на местните академии. Най-впечатляващото е, че сред първите седем са общо шест испански
отбора. Единствено третата позиция е заемана от немския Хайденхайм, който също може да се похвали с успехите си напоследък.
Отбори като Депортиво Алавес, Кадис, Реал Сосиедад и Лас Палмас заемат челните позиции, а в топ 20 са още Гранада, Валенсия, Виляреал и Хетафе. И докато Кадис и Гранада изпаднаха от елита, то Алавес и Реал Сосиедад постигнаха печатляващи класирания, а Хетафе увеличи сериозно броя местни играчи от школите в Испания за настоящата кампания.
Може би липсата на Барселона в тази класация е учудваща предвид използването на не малко състезатели от „Ла Масия“ в първия тим. Но и това има своето обяснение като контузиите на Гави и Алехандро Балде, както и желанието на Шави да използва по-опитните си футболисти.
При новия наставник на „блаугранас“ Ханзи Флик обаче промяната е видима и в първия тим за сезон 2024/25 минути вече получиха, както безспорните титуляри Ламин Ямал, Пау Кубарси, Педри, Алехандро Балде и Дани Олмо, така и Феран Торес, Фермин Лопес, Ерик Гарсия, Пабло Торе, Ектор Форт, Ансу Фати и Иняки Пеня. Към тях прибавяме и новите открития Марк Касадо,Жерар Мартин, Пау Виктор и контузилия се тежко Марк Бернал. Нека не забравяме и Гави, който скоро ще се завърне след тежката си травма, както и Иниго Мартинес, който се превърна в стълб в отбраната на Барса, и макар и на 33 също си е продукт на испанските школи, по-точно тази на Реал Сосиедад.
Имено баските от Сан Себастиян дадоха най-много играчи на триумфиралия на Евро 2024 отбор. В редиците на „Ла Фурия“ блестяха Робин Льо Норман, Мартин Субименти, Микел Мерино, Алекс Ремиро, както и отбелязалия победния гол на финала Микел Оярсабал. И докато юношеските години на Льо Норман преминават във френския Брест, то всички останали са пример за принадлежност към един клуб, който може да те изведе до триумф и на национално ниво. Само няколко месеца по-рано тези състезатели играха и 1/8-финал в Шампионската лига, а двама от тях – Льо Норман и Мерино бяха продадени за общо над 65
милиона евро след Евро 2024. Заместниците им отново са местни момчета, част от школата на Ла Реал – Йон Пачеко и Бенят Туриентес.
Пример за отличната работа на академиите в Испания е и Родри. Роденият в Мадрид халф е преминал през академиите на Атлетико Мадрид и Виляреал преди да се превърне в най-добрия на своята позиция, което кулминира във фаворизирането му в битката за „Златната топка“. По неговите стъпки е тръгнал и друг звезден играч на „жълтата подводница“ Алекс Баена, който освен европейско злато, сложи и олимпийското на гърдите си това лято.
Със сигурност има и още много имена и примери, които да покажат как се произвеждат футболни звезди в Испания, но те тепърва ще разкрият потенциала си, както в клубните си отбори, така и в националния.
Чети ни отново!