„Topwin истории“: Травмите и зависимостите – подадената ръка от Деле Али

Футболът може да ни научи на много повече от игра с топка. Той е за всички, а всички имаме някакъв проблем.

Деле Али беше един от най-обещаващите таланти в Англия. Тръгна от МК Донс, а след това вкарваше редица красиви попадения за Тотнъм. Между 2015 г. и 2017 г. реализира 28 гола във Висшата лига. Закономерно получи доверие в националния отбор и носи фланелката на „трите лъва“ в 37 мача. За да постигнеш подобни висоти е необходим кален характер. А как се калява ли? Винаги е необходимо предизвикателство. Може да ти се е случило нещо ужасяващо и да е оставило травма. Но когато я превъзмогнеш и се научиш да живееш с нея, ставаш по-устойчив.

Разказът на Али е свързан с това, но и със следващи проблеми, които рефлектират върху кариерата му. Основният замисъл на Али е, че разказвайки за проблемите си, може да помогне на някого.

Въщност Деле Али е пострадал на 6-годишна възраст, след като приятел на майка му го насилва сексуално, а по-късно е пратен при баща си в Африка, за да се научи на дисциплина. Това само създава още проблеми. На 7 започва да пуши, а година по-късно вече продава наркотици. На 11 бива провесен през мост от човек от съседна провинция.

Късметът му се усмихва на 12, когато е осиновен от друго семейство. Така спокойствието се настанява в живота му до началото на футболната кариера.

Следващата беда звучи логично. Когато играеш на най-високо ниво, напрежението е стряскащо. Много клубни лекари предписват хапчета за подобрение на съня на футболистите. Али развива зависимост към тях и ги взима многократно в ежедневието си.

„Понякога ги спирах за няколко месеца, но категорично не си решавах проблема. Това важеше за всички травми, с които израснах и държах в себе си“, споделя Деле Али в подкаста на друг бивш национал на Англия Гари Невил.

Али казва, че е загубил себе си за няколко години. В рамките на 6 седмици той преминава през терапия в САЩ. Програмата, която е посетил е била насочена към хора с проблеми с психичното здраве, зависимостите и травми.

До това лято Деле Али беше собственост на Евертън, а сега е свободен агент. Шон Дайш му е помогнал много, за да се чувства по-добре и дори не говорим специално за футболно отношение.

„Той беше толкова разбиращ, особено за човек, който не ме познаваше“, благодарен е Али.

Основната цел на полузащитника е:

„Ако помогна дори на един човек да изкара от себе си травмите и да промени живота си, да спаси живота си, тогава ще бъда доволен. Това е всичко, което искам“, завършва бившия национал на Англия.

Сега Али продължава да се подготвя с Евертън, въпреки че няма контракт с „карамелите“. Той имаше проблеми с контузия, а при пълно възстановяване може да подпише нов договор с мърсисайдци. Голямата мечта си остава завръщане в националния отбор и то на Световното в САЩ, Канада и Мексико след 2 години.

Спортната кариера е бленувана от мнозина. От детска възраст, а дори в зряла възраст мечтата си остава някъде вътре в нас. Изглежда лъскава и страстна. Тя е способна да крие много тайни и преди да заключим, че някой си живее живота, трябва да помислим за всички ежедневни битки, които съпъстват спортистите. По-вероятно е да имат зад себе си редица проблеми, с които е трябвало или все още се справят. Благодарим за смелостта, Деле!

Чети ни отново!

Снимка: https://www.facebook.com/premierleague

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *