„Topwin гледа“: 5 легендарни спортни филма, които не бива да пропускаш, Част 2

5 sport movies topwin

Преди седмица ти пуснахме пет наши любими филма на спортна тематика, които са издържали проверката на времето и отдавна се смятат за еталони в жанра. Тъй като е петък, време е да ти дадем още една серия спортно кино за уикенда.

Разяреният бик (Raging Bull) (1980)

Отново започваме с легендарен боксов филм. Класиката на Мартин Скорсезе е базирана на автобиографичния роман на бившия шампион в средна категория Джейк Ламота. В ролята на Ламота гледаме големия Робърт Де Ниро, в компанията на Джо Пеши и последната кино роля на Николас Коласанто, преди да зареже големия екран и да се превъплъти в Тренера от „Бар Наздраве“ в последните 5 години от живота си. Липсата на адекватна промоция на филма му носи едва 5 милиона долара печалба над бюджета от 18 милиона (доста голям за времето си), както и Оскар за Де Ниро за най-добра мъжка роля.
Любопитен факт – Мартин Скорсезе заснема първо боксовите сцени в Лос Анджелис, а след това мести екипа в Ню Йорк, където снима всички останали сцени от филма на локация.

Сена (Senna) (2010)

Документалният филм за Айртон Сена проследява живота на легендарния пилот от Формула 1 от дебюта му на Гран При в Бразилия през 1984, до смъртта му на Гран При в Сан Марино 10 години по-късно. За разлика от повечето документални ленти, „Сена“ не ретроспективен коментари, заснети днес. Филмът разчита на архивни кадри от състезания, телевизионни интервюта и наративен глас зад кадър. На наградите БАФТА през 2012 взима призовете за най-добър монтаж и за най-добър документален филм.
Любопитни факти – в безпрецедентен ход от страна на мениджмънта на Формула 1, филмът не просто получава одобрението на организацията и на семейството на Сена, но и непоказвани архиви от Формула 1. Режисьорът Асиф Кападиа не е знаел почти нищо за Айртон Сена, което е и целта на продуцентите – те искат да получат безпристрастен поглед върху предоставените материали.

Кечистът (The Wrestler) (2008)

Категорично най-силният филм от по-късната кариера на Мики Рурк, „Кечистът“ ни среща със застаряващия професионален кечист Робин Рамзински, познат под сценичния си псевдоним Ранди „Тарана” Робинсън. Въпреки немалкото си здравословни проблеми, Робин продължава да излиза на ринга вечер след вечер, за да закрепи незавидното си финансово положение. Спортистът се опитва да си възвърне и отминалата слава от 80-те, както и да закърпи отношенията с отчуждената си дъщеря Стефани (Евън Рейчъл Ууд), докато се опитва да се отдаде на връзка със стриптизьорка от любимия си стрип клуб. Стероидите и сблъсъците на терен едва не убиват Тарана, а филмът на Дарън Аронофски носи на Рурк няколко награди за най-добра мъжка роля на серия международни форуми, включително БАФТА.
Любопитен факт – подобно на героя си Ранди „Тарана“, Мики Рурк също е считан за бита карта в киното, затова продуцентите са принудени да вземат за главната роля Никълъс Кейдж. Той от своя страна, отлично знаейки защо е нает, дава най-доброто от себе си, докато екипът получи зелена светлина и финансиране и се оттегля, оставяйки ролята за титуляра Рурк.

Светлините на стадиона (Friday Night Lights) (2004)

Един от най-силните филми за американски футбол е дело на режисьора, а в случая и съсценарист Питър Бърг през 2004. Светлините на стадиона ни запознава с треньора и играчите на гимназиален футболен отбор от Одеса, Тексас. Одеса е малко градче в Тексас, което след петролната криза няма много поводи за радост и гордост, освен местния си футболен отбор. Всяка есен в петък вечер 20 000 души пълнят местния стадион, за да гледат как треньор Гари Гейнс и момчетата му се борят за победа.
Любопитен факт – притеснен за автентичността на някои актьори, които играят помощник-треньори, режисьорът Питър Бърг се обръща към действителни треньори на гимназиални отбори, за да внесат реални реплики и настроение в конкретни сцени.

Бул Дърам (Bull Durham) (1988)

Все пак е петък и можем да включим и една приятна романтична спортна комедия в нашия списък. Филмът на Рон Шелтън разказва за бейзболния отбор от Северна Каролина Дърам Булс и неговата фенка, която прекарва всеки от активните сезони на отбора с някой негов играч, за да му помогне да съзрее. В качамака са забъркани и питчърът Еби Калвин Лалуш (Тим Робинс), за когото казват, че притежава ръка за милиони и глава за стотинки и ветеранът кечър Лорънс „Краш“ Дейвис (Кевин Костнър), който трябва да научи Лалуш да мисли и да играе. Филмът е приет добре от критика и фенове и изкарва над петорно изразходваните за него 9 милиона долара.
Любопитни факти – Режисьорът Рон Шелтън е бивш бейзболист от малък отбор и черпи от опита си за филма. Въпреки че действието се развива в рамките на дълго и горещо лято, „Бул Дърам“ е заснет основно в началото на зимата.

А сега те оставяме да избереш филмите си за уикенда и ти пожелаваме приятно гледане. И не забравяй да ни четеш пак за още истории!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *