Видеоигрите са може би най-мощното средство за развихряне на талантливи визуални артисти днес. Начинът, по който една игра може да интегрира толкова много различни естетически елементи, смесвайки ги чрез движение, интерактивност и декори, е нещо, което никоя друга артистична среда не може да постигне, поне не по същия впечатляващ начин и с тази интензивност.
Аудиторията на компютърните и конзолните игри наистина е разглезена със зашеметяващ арт дизайн, а през 2024 видяхме някои от най-впечатляващите визуално заглавия в последно време. Големи студия като FromSoftware и Atlus грабнаха вниманието с игри като Elden Ring: Shadow of the Erdtree и Metaphor Refantazio, но и игри от по-малки компании, включително Neva на Nomada Studios също намериха своите фенове. Най-добрите от най-добрите от последните 12 месеца ще бъдат отличени на The Game Awards 2024 на 12 декември (малките часове на 13-и българско време). Едно заглавие ще отнесе отличието за най-добър художествен директор. Ето и номинираните пет игри в категорията:
- Astro Bot
- Black Myth: Wukong
- Elden Ring: Shadow of the Erdtree
- Metaphor: Refantazio
- Neva
Astro Bot
Astro Bot е една от най-добрите игри на 2024, като страхотният дизайн е само една от многото ѝ силни страни. От завладяващите визии на многобройните нива, до детайлните ботове, които ги населяват, Astro Bot е абсолютен визуален майстор. Почти всеки момент от играта е изпълнен със зашеметяващи естетически елементи и благодарение на умело внедрените характеристики на DualSense, те съпътстват играча на всяка крачка. Визуалното разнообразие е ключова област, в която блести Astro Bot. В игрите е от решаващо значение всяко отделно ниво да има собствена идентичност и това често се постига чрез тематично разнообразна художествена посока. Тук и личи превъзходството на Astro Bot, която позволява на играчите да изследват тревисти полета, блестящи казина и смайващи галактически мистерии, всички изградети със страстта и ентусиазма, характерни само при най-добрите в жанра.
Black Myth: Wukong
Базиран на китайската митология и по-специално Journey to the West, Black Myth: Wukong се характеризира с архаично и мистично великолепие, точно както човек би очаквал от тази история. Разкошните пейзажи и богатото разнообразие от различни врагове в играта, се открояват като забележителни акценти. Те представляват умела комбинация както от древна чувствителност, така и от оригинални модерни щрихи. Тези мащаби и оригиналност със сигурност ще направят сериозно впечатление на почти всеки играч. Това прави Black Myth: Wukong повече от достоен претендент за най-добра художествена режисура.
Elden Ring: Shadow of the Erdtree
Въпреки че номинацията на Shadow of the Erdtree за Игра на годината привлече доста критики, малцина биха могли да оспорят включването й в арт категорията. Наистина, SoTE е още един пример за абсолютната отдаденост на FromSoftware на гротескно впечатляващия арт дизайн, тъй като студиото явно никога не се страхува да прегърне странното, чудатото или направо смущаващото в своите игри. Резултатът често е виртуален свят, изпълнен с някои от най-впечатляващите и оригинални пейзажи, дизайн на герои и същества, които човек може да си представи, а Shadow of the Erdtree може би е най-добрата колекция на компанията от разтапящи ума визуализации досега.
Metaphor: Refantazio
Има мнения, че Metaphor Refantazio е най-добрата игра на Atlus до момента и нейната художествена реализация играе голяма роля в това твърдение. Подобно на своите предшественици от Persona, дизайнът на играта е особено изобретателен, но привлекателността му далеч надхвърля менютата и други недиагетични елементи. Визията на героите, невероятно разнообразна, благодарение на механиката на играта, както и вражеските единици, вдъхновени от Йеронимус Бош, също са незабравими. Заедно тези персонажи изграждат света на едно от най-добре изглеждащите заглавия за тази година.
Neva
Създадена от същия екип, който направи трогателната Gris, Neva е прекрасна емоционална игра. Не е толкова естетически разнообразна като Metaphor, но нейната визуална последователност я прави сравнима с изящна движеща се картина. Играта просто е отчетливо красива на всяка стъпка на героя ти. Една минута с играта ти стига да го осъзнаеш, тъй като практически няма недостатъци по отношение на нейното художествено представяне. И това само допълва нейния семпъл геймплей и чудесен саундтрак.
Крайна прогноза
Всички номинирани са визуални шампиони и надпреварата ще бъде рамо до рамо през цялото време. Вероятно обаче Metaphor Refantazio ще излезе победител, когато става дума за най-добро художествено изпълнение. Atlus наистина е в най-добрия си вид тук, създавайки величествен фентъзи свят, който оставя усещането за визуално уникална среда – нещо, което не е лесна задача. Той не е просто привлекателен за очите, но и прелива от креативност, преминавайки от предсказуемо великолепен до неочаквано психеделичен и стряскащ.
Дизайнът на същества и герои, отчайващо красив потребителски интерфейс и най-добрите аниме кътсцени се обединяват, за да превърнат Metaphor в истински празник за очите. Въпреки че други издания от 2024, особено Neva, на моменти са по-красиви, богатото разнообразие на Metaphor Refantazio и многобройните различни визуални елементи извеждат с едни гърди напред не само Atlus, но и индустрията на игрите като цяло. Това реално е нов златен стандарт за креативност в областта на изкуството и визуалния дизайн и несъмнено ще служи като крайгълен камък, по който ще се оценяват бъдещите ролеви игри.
Чети ни пак за още анализи от света на електронните спортове.