Topwin News: Боксинг дей

Какво представлява голямата празнична дата в британския футбол

Boxing Day – това е позната датата 26 декември в Англия. И докато в почти цял свят (с малки изключения) футболните първенства спират покрай Коледа и Нова година, то над 700 отбора в Англия, Уелс и Северна Ирландия излизат да играят футбол на 26 декември. На Острова търпят много критики за свръхнатоварването на футболисти, за това, че те не получават почивка дори на Коледа. Според мнозина причината е комерсиализма, все повечето пари, които се наливат, особено в Англия. Истината обаче е, че коренът на мачовете и Боксинг дей датира далеч преди телевизиите да започнат да дават милиони и милиарди.

Как започва всичко?

На 26 декември 1860 г. се играе първият или поне първият известен официален мач между два клуба – Шефийлд и Халъм. Двата отбора са съседи – това си е истинско дерби, а двубоят е спечелен с 2:0 от Шефийлд – най-старият футболен клуб в света, който носи и простото прозвище Клубът. Точно 156 години по-късно Шефийлд играе на своя стадион срещу Белпър Таун в осмата по сила дивизия на английския футбол. Две нива по-надолу Халъм приема на своя стадион „Сандигейт Роуд“ – най-старият в света, Понтъфракт Колс в борба за изкачване в горния ешелон. Всички, на всички нива в Англия излизат, за да играят на 26 декември. Изключение правят само 4 отбора от Висшата лига и 4 тима от Чемпиъншип. И то заради телевизите, които настояват да има по два мача в различен ден. До 1957 г. всъщност мачовете се играли на Коледа, но заради проблемите с логистиката, като например неработещето метро на празника, мачовете били изместени на 26 декември. През годините 26 декември има особено място в британската традиция – това е ден, в който хората пазаруват, харчат пари, правят различни дарения, раздават подаръци или пък просто дават останалата си храна от предишния ден на бедните. Боксинг дей се е превърнал в особен ден, символ на консуматорското общество – ден, от който футболът нямало как да не се възползва.

Какво повелява традицията?

Първенството в Англия няма същия календар, както на повечето от останалите шампионати в Европа – втори полусезон, който повтаря изцяло първия, но с разменено гостуване. И една от причините за това са мачовете по празниците. Именно тогава се предполага, че трябва да се играят, дербита, местни сблъсъци. Идеята е да се избегнат дълги пътувания на отборите и на техните фенове точно в тези дни, запазени за почивка. Така например тази година най-дългото пътуване ще се осъществи от Уест Хем, който трябва да премине 370 км, за да стигне до Суонзи. На 26 декември улиците на британските градове, моловете са претъпкани. Посещението на мач, разбира след посещение в пъба пред това, обаче се е превърнал в нещо като свещен обичай. Празничната атмосфера изпълва стадионите. Много деца за първи път са посетили за първи път футболния стадион именно на тази дата, заведени от бащите си на мач на любимия им отбор, като именно това е коледният подарък за малчуганите. Мистиката на Боксинг дей се допълва от факта, че тогава се провеждат и най-оспорваните мачове и най-резултатни мачове – най-вероятно, защото тогава се предполага, че всичките срещи са дербита. Традиция, която датира от 1963 г., когато в първата дивизия на Англия са отбелязани цели 66 гола (в 10 мача) и общо 160 в четирите професионални групи.

Снимка: pixabay.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *