Барселона имаше уникален състав през сезон 2008/2009
Романтиката във футболна започва все повече да липсва. Модернизирането на играта и въвеждането на технологиите водят го големи разочарования от страна на някои от най-страстните привърженици. Истината обаче е някъде по средата. Футболът продължава да бъде страхотен и изключително гледан, но винаги ще има повод да си припомним за някой още по-добър момент от настоящия, за някой още по-добър играч от най-добрият в момента и за някой още по-добър отбор от най-добрият към днешна дата.
Това ме накара да се замисля колко качествени единайсеторки видяхме само през този век. Веднага бих могъл да изброя около 10, така че ми се струва редно да си припомним най-качествените състави, които ни караха да останем без дъх, гледайки ги по телевизията или на стадиона. Това е само началото на една нова историческа серия от материали: „Най-добрите единайсеторки на 20-и век“. Започвам с отбора на Барселона, постигнал требъл през кампания 2008/09.
Треньор на Барса в споменатия сезон беше Пеп Гуардиола и той помогна на тима да триумфира в испанския шампионат, да спечели купата на страната, както и Шампионската лига. На врата той най-често залагаше на Виктор Валдес. Системата на игра основно беше 4-3-3, така че в защита с най-много двубои бяха Дани Алвес, Жерар Пике, Карлес Пуйол и Ерик Абидал. Полузащитници бяха най-често Шави Ернандес, Андрес Иниеста и Яя Туре, а в атака гледахме триото Лионел Меси, Самуел Ето‘о и Тиери Анри.
Тази единайсеторка спокойно може да бъде считана за една от най-добрите за всички времена. От нея Лионел Меси се открояваше най-много със своите 38 гола, от които 9 отбелязани в Шампионската лига само в 12 срещи, включително попадението, оформило крайното 2:0 срещу Манчестър Юнайтед на финала. Аржентинецът се отличи и с 19 асистенции в първия си изключително успешен сезон с фланелката на „блаугранас“. Ето‘о вкара топката в противниковите врати 36 пъти, от които 30 в ЛаЛига, с които стана и топ реализатор на испанския елит. Анри пък прибави още 26 попадения.
Халфовете също имаха огромен голов принос, за да видим Барселона на върха във всеки един турнир, в който участва. Шави беше точен цели 10 пъти, което го направи четвъртият най-резултатен играч в тима на Гуардиола. Освен това даде феноменалните 32 асистенции, от които 23 в ЛаЛига. Иниеста се разписа 5 пъти във всички надпревари и даде 16 голови паса, а Яя Туре допринесе повече с играта си във фаза защита, дори беше използван на моменти като централен бранител, включително във финала на Шампионската лига. Все пак и той записа името си сред голмайсторите на два пъти в Примера Дивисион и още веднъж в турнира за Купата на краля. Котдивоарецът се отчете и с една аситенция.
С четиринадесет голови паса и цели пет попадения Дани Алвес не само свърши отлична работа в защита, но и допринесе тимът му да достигне уникалните 105 гола само в местното първенство. Без неговите точни изпълнения Барса щеше да завърши ЛаЛига „само“ със 100 гола. Жерар Пике също вкара и то на три пъти, а и Пуйол се отчете, макар и само веднъж.
Все пак за защитниците по-важно е да не бъде допуснат гол и, ако съдим по сухите мрежи на Виктор Валдес, е трудно да определим дали са се справили добре. Стражът не допусна гол в 20 от 49-те си мача. От друга страна обаче в 35 двубоя в ЛаЛига има само 31 гола в мрежата си, а в Шампионската лига му вкараха 10 попадения в 12 срещи. Той не изигра нито един мач в турнира за купата, където го заместваше Хосе Мануел Пинто, който запази 4 сухи мрежи и допусна 6 гола в 9 сблъсъка.
И като стана дума за резервите, трябва да споменем и тях. Да, те развалят идеята за идеалната единайсеторка, но който може да изкара сезон с над 60 срещи без да прави промени, независимо дали говорим за принудителни или не. Сейду Кейта и Серхио Бускетс бяха първите два избора на Гуардиола за ротации в средата на терена, а това беше и сезонът, в който испанският дефанзивен халф проби в първия тим, а след това написа чудесна история. Понякога виждахме на терена и Александър Хлеб. В атака рядко се налагаха големи промени, но най-често Боян Къркич и Ейдур Гудьонсен влизаха, за да сменят някой от магичното трио.
В защитата беше по-различно. Там Рафа Маркес изигра цели 37 мача, в които вкара и 3 гола. Затова може и да се обиди, че не го поставям в идеалните 11, но все пак Пике и Пуйол са с повече срещи на сметката си. Сериозен беше и приносът на Силвиньо. Левият краен защитник заместваше Абидал като титуляр в 22 срещи и взе участие в общо 30 двубоя. Мартин Касерес също беше често използван от Гуардиола.
Със сигурност феновете на Барселона си спомнят с умиление за тези играчи и този сезон. Дали пък много скоро не ни чака друга феноменална единайсеторка на „блаугранас“?