За подготовката на състава за решаващите 90 минути се полагат много усилия. От храненето, съня, тактиката и анализа до отпечатването на имената върху фланелките – всичко се прави до съвършенство, но какво се случва с фланелките след мача?
Повечето играчи сменят екипировката си на полувремето, така че носят средно по две фланелки на мач. Да вземем за пример Кристиано Роналдо.
40-годишният Роналдо е изиграл над 1200 мава в Спортинг, Манчестър Юнайтед, Реал Мадрид, Ювентус, Ал-Насър и националния отбор на Португалия.
По същество е могъл да облече около 2400 фланелки. Но какво се случва с тях и колко струват?
Е, много от тях са се озовали в един от петте офиса на MatchWornShirt по света. Материал на SportBible разкрива същината на всичко това.
Компанията – основана от братята Боб и Тиймен Зондервайк – е водеща марка в бранша и може да се похвали с партньорства с над 300 футболни клуба – включително Челси, Тотнъм и ПСВ Айндховен.
И двамата винаги са били запалени футболни фенове и са верни на Аякс, въпреки че са родени близо до Арнем, град на около 15 км от границата с Германия.
Клубът от Амстердам е оказал влияние върху причината, поради която са започнали да създават сега изключително успешната компания. През 2015 г. 34-годишният Боб и 37-годишният Тиймен искат да направят подарък на баща си, който е директор на училището, тъй като наближава пенсионирането му. А какъв по-добър начин да впечатлиш притежателя на сезонни билети за Аякс от това да му купиш фланелка, носена от любимия му играч?
Полузащитникът Дави Клаасен е този човек и той въплъщава ценностите на бащата на братята – да бъде „трудолюбив работник, който носи отбора“. От този момент една идея се превръща в реалност.
До този момент братята са работили в правната индустрия и през 2017 година правят кариерен завой.
И така те дават възможност на феновете да си купуват фланелките на играчите чрез търг, още докато фланелките са на гърба им, по време на мач от Шампионската лига.
Но как е възможно това?
Най-важен в процеса е отговорникът за екипите в даден клуб. Той трябва да е наясно с евентуален търг за футболна фланелка и да се погрижи тя да бъде съхранена.
През септември фланелката на Кол Палмър е спечелена от фен от Сингапур за 34 хиляди паунда. Това е 7-ата най-висока сума, платена за фланелка в историята на фирмата.
Коя е била най-скъпата тениска?
Ще предположиш, че това е някоя на Роналдо или Меси и ще си прав. Меси има 6 от 10-те най-скъпи фланелки, а Роналдо – 2. Последната фланелка на Кристиано от периода му в Манчестър Юнайтед е продадена за 39 хиляди паунда, но в листата лидер е Меси с фланелка за 49 хиляди паунда.
Какво става, ако нещо се обърка?
Никога не можеш да си 100% сигурен дали играчът няма да си хвърли фланелката в трибуните, или да я размени с противник. Може да вкара гол и също да я прати при феновете. В такъв случай наддаването приключва или се разчита на резервната фланелка.
Чети ни отново!
Снимка: Официална страница на Лионел Меси във Фейсбук