Школите в страната произвеждат купища играчи за първите отбори
Вече видяхме много добри примери за отбори от Ла Лига, които използват играчи от школата си и ги налагат в първи отбор, обяснихме си и лошите примери. Остават обаче още няколко тима, които по-скоро лъкатушат между двете. Остават и грандовет от столицата, така че насладете се на следващите редове, защото е време за последната част от този материал.
ОЩЕ ОТ ДОБРИТЕ ПРИМЕРИ
Един от добрите примери, които можем да дадем е Еспаньол. Вторият най-популярен отбор от област Каталуня напоследък се лута между първа и втора дивизия и това дава шанс на множество таланти да се докажат в първия тим. Броят на продуктите на академията на „папагалчетата“, които вече са част от отбора на Маноло Гонсалес, вече е 8 от всички 28.
И ако Хави Пуадо е един от опитните състезатели, то Пол Лосано, Омар Ел Хилали, вратарят Жоан Гарсия и Джофре Карерас вече не му отстъпват особено са и сред твърдите титуляри. Футболисти като Антонио Рока и Рафаел Бауса също имат огромно бъдеще, а третият страж в тима Анхел Фортуньо чака своя шанс за изява.
Еспаньол има и само осем чужденци в първия отбор, от които един е продукт на школата – Омар Ел Хилали, който играе и за националния тим на Мароко до 23-годишна възраст. Двама от легионерите са национали за мъжките отбори на родните си страни.
Не е за подценяване и присъствието на шест момчета от школата в отбора на Лас Палмас. Тимът от Канарските острови е с популярна академия, която захранва стабилно първия отбор, макар и в момента ярко да блести само Алберто Молейро. Все пак и Хуанма Ерсог получава доста шансове за изяви, както и Бенито Рамирес. А хора като Кириан Родригес, Алекс Суарес и Сандро Рамирес са сред опитните в отбора. Макар и Сандро да е по-популярен с това, че е преминал през „Ла Масия“, до 14-годишна възраст той е част от академията на „Пио Пио“.
ТЕЗИ ОТБОРИ МОГАТ И ПОВЕЧЕ
Севиля, Майорка, Валядолид, Бетис и Виляреал сякаш могат да предложат повече. Сред тях Валядолид е с най-много продукти от академията в първия отбор, но и тяхната бройка е едва петима от всички 25 души. Двама от тях са част от огромната бройка чужденци, която достига до 17 – рекорд за отбор от Ла Лига, успоредно с Реал Мадрид. Само че разликата в класата на тези легионери се вижда от позициите на двата отбора.
Всички останали отбори в списъка имат само по четирима състезатели от школата в първия отбор. Във Виляреал това са една шеста от играчите, а и хора като Алекс Баена и Йереми Пино, който преди това е бил и в академията на Лас Палмас, са водещи футболисти в шампионата. По-скоро добър пример е и Севиля с играчи като Хуанлу, Кике Салас, Хосе Анхел Кармона и Ману Буено. Но това са само четирима души от академията от общо 23-ма играчи. Съседите им от Бетис също разполагат с млади таланти, но те в момента наброяват само трима, към които прибавяме и опитния страж Адриан, който е продукт на школата на „вердибланкос“. Все пак в отбора е и Ез Абде, който е бил в академиите на Елче и Еркулес, макар и да е марокански национал.
Майорка се отличава с по-опитни играчи от школата си в първия отбор като Антонио Санчес и Абдон Пратс, които рядко са сред титулярите. Другите две момчета с такъв статут, но по-крехка възраст пък все още не са впечатлили с нищо особено. Затова островитяни сякаш не са добър пример.
АТЛЕТИКО И РЕАЛ МАДРИД СЪЩО НЕ СА ДОБРИ ПРИМЕРИ
Безспорно мадридските колоси също могат да залагат на повече момчета от школата. Ако не бяха контузиите в отбраната на Реал Мадрид нямаше да видим повече от вече познатите ни Дани Карвахал, Лукас Васкес и Фран Гарсия. Но и с тези травми само Раул Асенсио се утвърждава като четвъртия състезател от „Ла Академия“ от всички 23-ма играчи в първия отбор. Все пак школата на „Лос Бланкос“ захранва още много отбори в Испания, а и по цял свят със своите класни футболисти.
Подобна е ситуацията и в Атлетико, където Чоло Симеоне използва сина си Джулиано, който идва при „дюшекчиите“ на 16-годишна възраст от Ривер Плейт и Пабло Бариос. От старите кучета е останал само Коке, а Родриго Рикелме получава все по-малко шансове за изява.
Все пак е добре да споменем, че в Атлетико има един чужденец по-малко, отколкото в Реал – 16 срещу 17. А и двама от чуждестранните играчи са преминали през школи в Испания. Това са вече споменатият Джулиано и Антоан Гризман, изграждан в академията на Реал Сосиедад.
В заключение ще споделя, че от всички 491 играчи в Ла Лига 110 са успели да стигнат до мъжкия отбор на академията, през която са преминали. Сред тях има и чужденци, които са само 204, което малко над 40%. Този процент спада, когато извадим чуждестранните футболисти, тренирали в академии в Испания. Явно в тази страна може! Защо да не може и на други места по света? Като в България, например! А да, защото отборите не го искат…
Чети ни отново!
Снимка: Pixabay.com