Школите в страната произвеждат купища играчи за първите отбори
С оглед събитията, споходили българския футбол в последните дни и часове се замислих над това колко важни са школите за всеки един клуб, който иска да се развива. За да бъде успешен, но и същевременно да помага на талантливи състезатели, клубът трябва да развива своята база, да работи с местни деца и най-вече да им дава шанс да пробият в първия отбор. Веднага в съзнанието ми изскача една страна, в която това е ярко изразено – Испания.
Само бърз поглед към един от мачове в елита между Атлетик Билбао и Осасуна ще ни покаже присъствие на терена от първата минута на 19 испански състезатели, както и още 21 на пейката на двата тима. Същевременно Реал Сосиедад разполага с 14 футболисти, които са играли поне една година в академията преди да навършат 18. И всеки един от тях получава минути, а дори някои са и сред титулярите.
Разбира се, не липсват и не толкова добрите примери като Жирона, Райо Валекано, Хетафе, Алавес и Леганес, където имат само по един състезател от школата в първия отбор, но за тях си има обяснение. Повече за играчите от школите и чужденците в елитните испански отбори ще може да прочетете в този материал, който се разпростира в цели три части.
БАСКИТЕ ШКОЛИ СА НОМЕР ЕДНО
Не случайно споменах двата баски гранда още в началото на текста. Школите „Лесама“ на Атлетик и „Субиета“ на Реал Сосиедад са две от люпилните за таланти в испанския футбол. Ясно е, че политиката на клуб като Атлетик, която не позволява играчи, които не са били в академия в Баската област, да играят в мъжкия отбор, обяснява присъствието на едва един чужденец в първия отбор, състоящ се от 23-ма футболисти. Това обаче е роденият в Билбао Иняки Уилямс, който е национал на Гана, но има мачове и за испанския представителен мъжки тим, а и е тренирал в школата Памплона преди на 18 да бъде привлечен в Атлетик.
Иняки дори не е един от десетимата състезатели, които са преминали през „Лесама“ и през този сезон са част от първия отбор. Сред тях е брат му Нико, както и Унай Симон, Айтор Паредес, Юри Берчиче, Бенят Прадос, Иниго Руис де Галарета и феноменалният напоследък Оиан Сансет. Всички те са със статут на титуляри, но често на терена виждаме Иерай Алварес и Унай Гомес, а продукт на школата на „Лос Леонес“ е и Унай Нунес. Да не говорим, че Ернесто Валверде даде минути и на още момчета от академията през настоящата кампания. „Баските лъвове“ излъчват петима национали в мъжкия отбор на Испания и още един в младежкия тим до 21-годишна възраст.
В Реал Сосиедад ситуацията изглежда още по-впечатляващо, след като общо 14 от 25-имата в първия отбор са преминали през „Субиета“. В тима на Иманол Алгуасил обаче има цели 8 чужденци, но двама от тях също са били в испански академии и това са Йон Арамбуру и Такефуса Кубо. Арамбуру, който е национал на Венецуела, е сред 14-те топ продукта на академията на Ла Реал, а Кубо е преминал през „Ла Масия“. „Чури-урдин“ разполага с четирима мъжки национали, двама до 21 години, един до 19 и един, който попадна в състава на „Ла Роха“ за Олимпийските игри. Играчи като Мартин Субименди, Арамбуру, Микел Оярсабал и Игор Субелдия са неизменни титуляри в 11-ката на Иманол, а доста шансове получават Аиен Муньос, Андер Баренечея, Бенят Туриентес и Йон Оласагасти. Няма как да не споменем и опитните Алваро Одриосола и Ариц Елустондо, които също попадат в списъка на играчи от школата, които в момента са в първия отбор.
И В ПАМПЛОНА СА ЗАПАЗИЛИ ОТ БАСКИЯ ХАРАКТЕР
Страхотен пример е и Осасуна. В школата „Тахонар“ също работят здраво и това води до присъствие на 7 играчи от нея в тима на Висенте Морено, в който са регистрирани 22-ма души. По-впечатляващото там е, че има само двама чужденци, които са особено класни – бранителят Флавиен Бойомо и централният нападател Анте Будимир, който за трета поредна кампания бележи двуцифрен брой голове. Осасуна също може да се похвали с един мъжки и един младежки национал. Играчи като Аймар Орос и Хорхе Ерандо изглеждат с блестящо бъдеще, а Хесус Аресо и Йон Монкайола са твърди титуляри за „Лос Рохийос“ заедно с Орос, разбира се.
ПРОБЛЕМИ ЗА АЛАВЕС
Със сигурност възможността да играеш в академиите на Атлетик, Реал Сосиедад и дори Осасуна затруднява клуб като Депортиво Алавес, който в тима си има едва един продукт от школата. Това е вторият вратар Хесус Овоно, който е един от 10-имата чужденци в отбора, в който има 25 играчи. Друг чуждестранен състезател е мароканецът Абдел Абкар, преминал през академията на Малага. Но Алавес може да се похвали със свои играчи в другите клубове. Последният е Мароан Санади, привлечен от Атлетик тази зима.
Наличието на още академии в Баската област също затруднява по-скромните отбори от страната, но това не означава, че те не залагат на местни момчета и не захранват други отбори. Каква е ситуацията в другите тимове от Ла Лига, четете в следващите части.
Чети ни отново!
Снимка: pixabay.com