Topwin News: Как така в Испания може? – част 2

Школите в страната произвеждат купища играчи за първите отбори

Ако не сте се впечатлили от това, което правят баските тимове в Испания с използването на футболисти от школите в първия отбор, то в следващите редове съм склонен да ви оставя без думи, защото ще прочетете за още от добрите примери в Ла Лига в това отношение. Разбира се, ще обърна внимание и на отборите, които са пълната противоположност на това.

СЕЛТА ПРОМЕНИ ПОЛИТИКАТА СИ НАПОСЛЕДЪК

Супер пример е Селта Виго. Галисийци изкараха няколко кампании в люта битка за оцеляване в елита и след неуспешния експеримент с Рафаел Бенитес оставиха първия отбор в ръцете на човек, работил дълго в академията и втория тим – Клаудио Хиралдес. Той не се посвени да промотира в първия отбор куп футболисти. С тях броят на състезателите от школата на небесносините, които са действащи футболисти в първия отбор в момента, нарасна на 9 от общо 23-ма.

Един от тях е опитният капитан Яго Аспас, а друг – вторият вратар Иван Вияр. Около тях обаче израстват млади и перспективни състезатели като Хави Родригес, Карлос Домингес, Дамиан Родригес, Уго Алварес, Уго Сотело и дори Икер Лосада.

Да не говорим, че чужденците в тима са само шестима, от които един е преминал през школите в Испания. Това е Илайш Мориба, който е продукт на „Ла Масия“. Той е и един от общо тримата чуждестранни национали в отбора, който може да се похвали и с един испански национал – Оскар Мингеса. Селта захранва и младежите на „Ла Роха“ с трима от своите играчи.

„ЛА МАСИЯ“ ВИНАГИ Е ПРЕДЛАГАЛА КАЧЕСТВО

И понеже няколко пъти споменах „Ла Масия“, в момента в Барселона виждаме 12 от 26-те играчи на отбора, които са произлезли точно от тази академия. Ламин Ямал, Пау Кубарси, Алехандро Балде и Марк Касадо изглежда се установяват като титуляри в плановете на Ханзи Флик. Не ми се мисли, ако и Марк Бернал беше здрав. А само си представете, че германецът може спокойно да заложи и на хора като Гави, Фермин Лопес, Ерик Гарсия, Дани Олмо и Иняки Пеня, които дори вече са се доказвали не веднъж. 

В Барса има и само осем чужденци, от които 7 са национали на своите страни. Блаугранас захранват и представителния тим на Испания със 7 души, трима от които доскоро бяха част от младежката формация на „Ла Роха“. Да не забравяме и присъствието на още футболисти в юношеските гарнитури на страната.

Дори не ми се мисли, ако започна да изброявам имената на всички футболисти в отборите само от Ла Лига, преминали през „Ла Масия“. Но може би само в Реал Мадрид такъв няма състезател.

ИМА ЛИ ВАЛЕНСИЯ ДРУГ ИЗБОР?

С двуцифрен брой футболисти от школата в първия отбор е и Валенсия. Друг е въпросът дали щяхме да виждаме толкова играчи на „прилепите“ от академията, ако отборът не беше в криза заради управлението на сингапурския магнат Питър Лим.

Но оставяйки това настрани, един от най-популярните клубове в Испания не само залага на младоци, но и ги изгражда толкова добре, че те да помогнат за оцеляването на отбора, което се случи в предишните два сезона. Дали ще стане и за трети път, предстои да разберем.

Сред обичайните титуляри на Валенсия този сезон са Хави Гера, Кристиан Москера, Сесар Тарега, както и по-опитният Хосе Гая, който също е от академията на „Лос Че“. Футболисти като Ярек Гасиоровски, Фран Перес и Мартин Техон също имат обещаващо бъдеще, а останалите продукти на школата са Хесус Васкес, Уго Гиямон и Рафа Мир. Не е зле да разполагаш с 10 състезатели, преминали през школата ти от общо 26-има в първия отбор.

Отделно от това Валенсия залага само на 9 чужденци. От тях четирима са мъжки национали на своите страни, а двама са и твърди титуляри. Отборът има и един испански национал при мъжете, още четирима в отбора до 21 години, както и един при юношите до 19-годишна възраст.

ЗАЩО В РАЙО, ХЕТАФЕ, ЛЕГАНЕС И ЖИРОНА НЯМА СЪСТЕЗАТЕЛИ ОТ ШКОЛИТЕ

Но стига само с добрите примери! Има четири отбора от Ла Лига, в които откриваме само по един играч от техните си академии. Това са мадридските Райо Валекано, Хетафе и Леганес, както и каталунския Жирона.

За Жирона си има обяснение, различно от това, че там се залага на повече чужденци. Първото е, че градът не е привлекателна дестинация, когато в непосредствена близост е Барселона, където са „Ла Масия“, академията на Еспаньол и още куп места, където може да се развие един футболист. А да не забравяме и, че голяма част от акциите на Жирона са собственост на „Сити Груп“, управляваща Манчестър Сити, което понякога може да не остави много таланти точно за Жирона. Поне един от тях обаче Арнау Мартинес се развива отлично в тима.  

Обяснението и за мадридските отбори е много просто – огромната конкуренция в столицата. Представете си как ще запишете детето си да тренира в Хетафе, Леганес или Райо, когато има шанс да пробие в Атлетико или Реал. Малко вероятно е, нали? А и дори да започне в някои от тези три тима, после става апетитна хапка за „Ла Академия“ или школата на „дюшекчиите“. До колко обаче те използват играчи в първия отбор, ще прочетете в следващата част.

Чети ни отново!

Снимка: Официална страница на Барселона във Фейсбук

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *