Най-футболната страна страда на национално ниво
Измина още една пауза за мачове на националните отбори. Акцентът падна отново върху европейските битки от ¼-финалите за Лигата на нациите, но случващото се и на другите континенти беше особено интересно. Това важи най-вече за Южна Америка, където доминацията на световния шампион Аржентина продължава, но това е сякаш за сметката на Бразилия.
В двубоя между двата тима, стъпвали общо 8 пъти на световния връх, аржентинците смазаха с 4:1 в Буенос Айрес своя опонент. Селекцията на Доривал Жуниор отправи по-малко удари към противниковата врата, отколкото голове получи. Нищо, че в нея личат имената на Винисиус, Рафиня, Родриго, Маркиньос, Жоелинтон и куп други звезди. На клубно ниво бразилският футбол доминира в Южна Америка, но какво точно се случва с националния тим?
ПОРЕДЕН НЕУСПЕХ
Поражението с 1:4 в аржентинската столица е най-срамното за „селесао“ при Доривал Жуниор. Селекционерът, който пое юздите в началото на 2024-та година, не успя да преобрази Бразилия и пропусна да удари най-големия си съперник часове, след като „албиселесте“ научиха, че са се класирали за Мондиал 2026 дори преди конкретния сблъсък.
Това може и да беше едва трета загуба при Жуниор в 16 мача, но и победите са прекалено малко – 7. Още повече, две от тях идват в приятелски срещи преди Копа Америка. А една от тях сложи край на надеждите на тима да триумфира именно в този турнир.
Равенства с Венецуела като гост, с Уругвай у дома и трудна победа над Колумбия в столицата Бразилия с гол шедьовър на Винисиус в 99-ата минута предшестваха поражението от Аржентина. Спокойно можем да кажем, че последните две паузи за двубои на националните отбори са поредният неуспех за бразилците. Дали това не се дължи на факта, че повечето им звезди играят в Европа и живеят в друг ритъм? Дори да е така, това не може да е оправдание, защото същото важи и за Аржентина, Уругвай, Колумбия и по-голямата част от южноамериканските страни.
През септември Бразилия загуби и гостуването си на Парагвай, а като прибавим и трите поражения под ръководството на Фернандо Диниз в първите шест мача от квалификациите, то вече изглежда така, сякаш този тим се е провалил още преди да дойде време за световното първенство. Все пак „селесао“ е четвърти с 21 точки, колкото имат третият Уругвай и петият Парагвай, две по-малко от втория Еквадор и 10 по-малко от Аржентина. До края остават още четири сблъсъка, а преднината пред седмия, който трябва да играе бараж, е 6 точки. Едва ли бразилците няма да се класират директно за Мондиала, но ако не са поне втори, това няма да се приеме добре.
ШЕСТАТА Е МНОГО ДАЛЕЧ
Моментната форма на отбора по нищо не подсказва, че може да е сред фаворитите на планетарния шампионат следващата година. Дали отново максимумът ще бъде само ¼-финал? Времето ще покаже, но петата световна титла и втора в рамките на три шампионата вече е много далеч. От 2002-ра година насам Бразилия успя да влезе в топ 4 на света само на домашната сцена през 2014-та година, но тогава дойде и най-голямата загуба в цялата история на националния тим – 1:7 от Германия.
През 2006-та Франция отстрани световните шампиони на ¼-финал в Германия, а четири години по-късно те отстъпиха на Нидерландия. Все отбори, които играха на финал. През 2018-та в Русия обаче Белгия успя да разплаче една футболна нация, надигравайки тотално Бразилия в Казан. А в Катар дузпите спряха селекцията на Тите за топ 4, след като изпълнителите на Хърватия бяха по-безпощадни от бялата точка.
РАЗОЧАРОВАНИЕ И НА КОПА АМЕРИКА
В допълнение към всичко това Бразилия разочарова и на Копа Америка 2024. Отборът беше определен за големия фаворит, разполагайки и с предполагаемия носител на „Златната топка“ Винисус. Само че атакуващият играч на Реал Мадрид не помогна на отбора си, а бразилците отново бяха спрени на ¼-финал от Уругвай след изпълнения на дузпи. Триумфът беше за Аржентина, а Винисиус сякаш загуби индивидуалното си отличие заради тази надпревара.
Три години по-рано на континенталният форум Бразилия отстъпи с 0:1 на Аржентина във финала на своя „Маракана“. Меси и компания потопиха в сълзи 200-милионната държава. И макар и този тим да триумфира през 2019-та година, това си остава единственият успех на Бразилия в Копа Америка в последните шест издания.
След два поредни триумфа през 2004-та и 2007-та „селесао“ отстъпи на Парагвай на ¼-финалите в Аржентина през 2011-та, след като не вкара нито едно от решителните изпълнения от 11-те метра. Четири години по-късно историята се повтори – отново Парагвай, отново на ¼-финал и отново след дузпи изхвърли Бразилия на шампионата в Чили. А най-големият срам дойде през 2016-та на 100-годишния юбилей на Копа Америка. Тогава тимът не успя да преодолее групата си с Перу, Еквадор и Хаити и остана само с една победа.
Ще продължи ли страданието на Бразилия и в следващите години, или има рецепта, която да върне „селесао“ към славните времена? Въпрос, чийто отговор почитателите на футбола ще получат много скоро.
Чети ни отново!