В ЛаЛига се говори повече за реферите, отколкото за футбол.
Измина пореден уикенд в едно от най-силните клубни първенства в света – Ла Лига. В 24-ият кръг от испанския елит имахме красиви голове, неочаквани резултати, необичайни реализатори, както и размествания в пластовете, най-вече на върха. Но вместо фокусът да падне върху добрите моменти, се отделя прекалено голямо внимание на съдийските отсъждания, които за пореден уикенд са определени като скандални.
Истината обаче е, че съдиите си вършат работата и в повечето случаи не целят да привличат вниманието. Те са там, за да следят за спазването на правилата на играта, а това че има хора, които не са наясно с тях, си е техен проблем. Лошото е, че има хора, чиято работа изисква да имат знания относно действията на съдията, но и това не се спазва. Затова сякаш е много лесно да ги обвиняваме реферите, вместо да се замислим колко трудна е тяхната работа.
НАЧАЛОТО НА ПРОБЛЕМА
Цялото това време, което се отделя, за да се обсъждат съдийските решения започна да расте, след като играчът на Еспаньол Кристиан Ромеро не беше изгонен за нарушение срещу Килиан Мбапе в мача с Реал Мадрид от 22-ия кръг на първенството. Същият по-късно вкара и победния гол за „папагалчетата“, който започна лошата серия на шампионите, продължила до сваляне от първата позиция във временното подреждане.
Тогава от Реал излязоха с декларация срещу това решение. Да, може би тогава трябваше да бъде показан червен картон. Но нима две седмици по-рано от Барселона не изразиха недоволството си от това, че не беше отсъдена дузпа в двубоя им с Хетафе, завършил наравно 1:1? Просто позицията не беше толкова остра.
ПРОДЪЛЖЕНИЕТО
Само няколко дни по-късно беше време за дерби между Реал и Атлетико, заемащи тогава първата и втората позиция в класирането. При отсъждането на дузпа в полза на „дюшекчиите“ цял „Сантяго Бернабеу“ изригна срещу решението на Сесар Сото Градо, взето след употребата на системата за видео арбитраж. В социалните медии се срещаха противоречиви публикации относно ситуацията. А само 10 минути по-рано Дани Себайос не беше изгонен за подобно нарушение като на Ромеро. Но това не се обсъждаше толкова много.
Много е лесно за дузпата да върнем лентата назад и да видим, че за „Лос Бланкос“ има отсъдени три подобни по-рано през кампанията. Но тогава проблеми нямаше!
КУЛМИНАЦИЯТА
Кулминацията обаче дойде в отминалия 24-ти кръг на Ла Лига. Тогава играч на Реал Мадрид получи директен червен картон, а и беше отсъдена дузпа в полза на опонента им – Осасуна, с която памплонци стигнаха до крайното 1:1. Дискусионният момент обаче беше в 39-ата минута, когато Джуд Белингам беше изгонен с директен червен картон от Хуан Мартинес Мунуера. Твърди се, че уважаваният и много опитен рефер в Испания не чул добре репликата на англичанина и е объркал нейното значение, защото била на английски. Но нима Джуд спря да комуникира, след като съдията го предупреди? Дори и след втората забележка англичанинът продължи да се обяснява и логично му беше показан картонът с червен цвят от съдия, решил да запази авторитета си. През миналия сезон за същите думи Мейсън Грийууд от Хетафе беше изгонен, но тогава не се дискутираше толкова.
Относно дузпата беше показан еднакъв критерий от мача с Атлетико.
РАЗЛИЧЕН КРИТЕРИЙ
Имаше обаче и две ситуации, които не показват еднакъв критерий. Първата е от мача на Атлетико със Селта, завършил 1:1. В петата минута Пабло Бариос беше справедливо изгонен за грубо нарушение, но защо при 0:0 на Карлос Домингес му се размина само с жълт картон? Но и това не се дискутира толкова.
Следващата ситуация е от двубоя на Барселона срещу Райо Валекано, спечелен от каталунците с 1:0 след точно изпълнена дузпа от Роберт Левандовски. Тя беше отсъдена за нарушение срещу Иниго Мартинес в ситуация, в която топката беше далеч от него и играча на Райо, който го повали в наказателното поле. Далеч по-голям шанс имаше Жул Кунде да играе с топката в мача с Хетафе, когато Барса не получи дузпа. Единственото обяснение е, че съдиите в тези два мача бяха различни.
НЕЗНАНИЕТО
Това, което обаче не може да е различно, беше решението да не се признае гола на Райо Валекано за 1:1 в мача, изкачил Барса на върха в класирането. Оказа се, че много хора не са наясно с това правило, което гласи, че ако играч в нередовна позиция влияе на поведението на защитаващ се противников играч, може да бъде маркирана засада. Това се и случи с Ранди Нтека, който попречи на Иниго Мартинес да доближи човека, пратил топката в мрежата на Войчех Шченсни – Хорхе де Фрутос. Но много медии, фенове и хора от щаба на Райо скочиха срещу съдията. Направиха го без да има ясна причина.
Или може би причината е незнанието? Хубаво е, когато не знаем нещо, да се успокоим, да премислим и после да говорим. Защото вместо да се говори за красивия футбол в Ла Лига, повече внимание отделяме за съдийски решения. И то без да има сериозно основание!
Чети ни отново!
Снимка: ЛаЛига