Няколко факта, които ще обогатят културата ти за любимата игра, но в женската ѝ вариация
През последните години участието на жените във футбола значително нарасна, като ФИФА си поставя за цел до 2026 г. броят на играещите жени и момичета да достигне 60 милиона.
Ето само няколко интересни факта за тази красива игра, които ще те провокират!
Жените може би играят футбол, откакто е измислен
Преди да се появи футболът, който познаваме днес, е съществувала подобна игра, наречена куджу, което буквално се превежда като „ритане на топка“. Състезателната игра, произхождаща от древен Китай, се състои в ритане на топка през отвор и в мрежа, без да се използват ръце.
Най-ранните сведения за куджу могат да бъдат проследени в китайската литература преди повече от 2000 години. Бронзово огледало в колекцията на музея на ФИФА илюстрира мъж и жена, които играят заедно по време на династията Сун в периода 960-1279 г. Китайският художник Ду Дзин дори изобразява жени, играещи куджу, в творба от XV век.
Първите регистрирани организирани женски футболни отбори се появяват през XIX век.
През XIX в. в Англия се създава футболна асоциация и жените се опитват да създадат отбори и лиги по същия начин, както мъжете. Съветите на медицински специалисти, които призовават да се забрани на жените и момичетата да играят, засилват идеята, че футболът е „мъжка игра“.
Но някои решителни жени отказват да се лишат от спорта, който ги вълнува, и през 1881 г. в Шотландия е създаден „Мисис Греъм XI“, последван по-късно от „Британския женски футболен клуб“ през 1894 г.
Според ФА първият публичен мач, изигран на терена на Футболната лига, се е състоял в Кроуч Енд, Лондон, през март 1895 г., когато Северът побеждава Юга със 7:1. През 1895 г. в „Манчестър Гардиън“ се появява статия, дело на „една дама кореспондент“. Тя отбелязва, че „отборът на Севера беше далеч по-добър и заслужаваше седемте гола до един, с които победи противниците си. Публиката, която очевидно се забавляваше с особения стил на игра, беше искрено заинтересована и подкрепяше съответните страни с викове и насърчителни възгласи.“
Първият мач на европейската сцена за жени се играе през 1982 г.
Първото в историята Евро за жени се провежда през 1984 г., като квалификационните кръгове се играят през 1982 г. Въпреки това, тъй като в него участват само 16 отбора, което е по-малко от половината от членовете на УЕФА по това време, състезанието не може да получи официален статут.
Квалификациите се състоят от четири национални футболни състава: Англия, Дания, Италия и Швеция. Турнирът завършва с драматични дузпи, в които Швеция побеждава Англия.
Първото световно за жени се провежда седем години по-късно, през 1991 г., като трофеят е спечелен от жените на САЩ.
В момента жена държи рекорда за най-много отбелязани международни голове
Канадската нападателка Кристин Синклер държи рекорда за най-много отбелязани голове както в мъжкия, така и в женския международен футбол. Тя вкара два пъти в първите 23 минути на мача на Канада през 2020 г. срещу Сейнт Китс и Невис, който нейният отбор спечели с 11:0.
През април 2022 г. тя вкарва 189-ия си гол в 310 мача. Тя държи и титлата за най-титулуван женски футболист в международния футбол.
В Испания е поставен нов световен рекорд за женски футболен мач
На 30 март 2022 г. „Ел Класико“ постави нов рекорд за посещаемост на женски клубен мач на „Камп Ноу“, най-големия футболен стадион в Европа. Вечерта 91 553 фенове наблюдаваха срещата в захлас.
Мачът беше първата изява на жените от Барселона пред привърженици на емблематичния стадион. Футболистките на Барселона демонстрираха сензационно представяне, за да победят Реал Мадрид с 5:2, с общ резултат 8:3 и да си осигурят място на полуфиналите на Шампионската лига.
Десет дни по-рано мъжките отбори на Реал Мадрид и Барселона играят на стадион „Сантяго Бернабеу“ пред около 60 017 души.
Докъде смяташ, че ще стигне развитието на женския футбол?
Чети ни отново!
Снимка: https://www.facebook.com/NWSL
Източник: https://www.bbc.co.uk/