Сравнение между отборите, спечелили 10-тата и 15-ата титла от Шампионската лига
Не случайно много футболни фенове и специалисти наричат Реал Мадрид „Кралете на Европа“. Това прозвище е заслужено заради петнайсетте трофея на испанския гранд от най-престижната клубна надпревара не само на Стария континент, а и в цял свят. Реал има над два пъти повече успехи от втория най-титулуван тим от Шампионската лига – Милан, който е със седем купи в своята витрина.
В последните сезони „Лос Бланкос“ станаха синоним на успеха в тази надпревара, след като от 2014-а година насам спечелиха 6 от общо 11 издания и нито веднъж не отстъпиха на своите опоненти на финала. Най-труден обаче беше пътят до 10-ата титла в Шампионската лига и феновете на „кралския клуб“ трябваше да изчакат от 2002-а до 2014-а година, за да празнуват така бленувания трофей. Тогава Реал Мадрид успя, побеждавайки градския си съперник Атлетико Мадрид на финала, а треньор на шампионите беше Карло Анчелоти. Италианския специалист се завърна отново в Мадрид, за да изгради отбор, който грабна четиринадесета и петнадесета „ушата“ купа. В рамките на две части ще направим сравнение между играчите, които спечелиха „Ла Десима“ и тези, които триумфираха в Шампионската лига през сезон 2023/24.
Шампиони на Европа за десети път
При триумфа си над Атлетико във финала през 2014-а година Реал Мадрид излезе в система 4-3-3 и следните 11 на терена: Икер Касияс на врата, Даниел Карвахал, Серхио Рамос, Рафаел Варан и Фабио Коентрао в защита, халфове бяха Сами Кедира, Лука Модрич и Анхел Ди Мария, а компания на централния нападател Карим Бензема правеха Кристиано Роналдо и Гарет Бейл. Но какъв беше техния принос, както и този на резервите в целия турнир?
Касияс изигра всички 13 мача по пътя към успеха, от които Реал Мадрид спечели 11, загуби само веднъж и завърши веднъж наравно. Стражът се отличи с шест сухи мрежи и допусна само девет попадения във вратата си. С най-голям принос обаче неизменно беше Кристиано Роналдо, който се отличи със 17 гола и 5 асистенции в 11 от 13-те двубоя. Португалецът беше контузен за предпоследния мач от групите, спечелен с 4:1 срещу Галатасарай и остана резерва в Дортмунд при поражението с 0:2 от Борусия в четвърфиналния реванш. Бейл пък вкара шест пъти и подаде за още 4 попадения в 12 мача, а Бензема се отличи с пет гола и пет асистенции в 11 срещи. Лидер по голови подавания обаче стана Анхел Ди Мария с 6, към които прибави и 3 попадения в 11 мача. Лука Модрич също имаше своето огромно влияние в центъра на терена, но го ознаменува с 3 асистенции и 1 гола в своите 11 двубоя. Контузия попречи на Кедира да изиграе повече от пет двубоя, но той се завърна точно навреме за финала. Отсъствието му даде шанс на Чаби Алонсо да запише 9 срещи и да се превърне в асистент веднъж. В шест мача поигра и младият тогава Каземиро, но само веднъж в тях започна от първата минута. Говорейки си обаче за играчите в средата на терена Асиер Яраменди се оказа неочакваното добро оръжие, което Анчелоти използва в 11 срещи и то в пет от тях като титуляр. Огромна роля в атака изигра и Иско. Младият испанец беше най-често използвания от пейката и взе участие в 12 мача, в които беше точен цели три път и даде 2 голови паса.
В защитата ситуацията изглеждаше перфектна. Рамос беше лидер с 11 двубоя, 3 гола и 3 асистенции, а вкара и гола за 1:1 в края на редовното време на финала. Толкова срещи изигра и Пепе, а в тях се отчете с 2 асистенции. Десет бяха мачовете на Карвахал, който даде и един голов пас, а Марсело и Коентрао поделяха левия фланг, съответно със 7 и 6 двубоя. И двамата имаха по една асистенция преди финала, в който резервата Марсело вкара за 3:1 в продълженията. Варан също имаше проблеми с контузи и взе участие в 7 мача, но само 4 от тях като титуляр. Все пак той беше на висота в най-важния мач – финала. Своята следа в турнира оставиха още Алваро Мората с 5 двубоя и 1 гол, Алваро Арбелоа, който взе участие в 4 срещи и също се разписа, Начо, който се появи на терена три пъти, а Хесе – 5 пъти, но само за 64 минути.
В следващата част ще те запознаем с хората, които бяха част не от втория, а от третия триумф на Карлето начело на Реал Мадрид в Шампионската лига. Хората, които спечелиха 15-ата „ушата“ купа. А дали те бяха по-специални, сам може да прецениш.
Чети ни отново!
Снимка: https://www.facebook.com/RealMadrid