„Topwin истории“ поглежда зад Океана и те впуска в появата на най-очакваното събитие за американците – Супербоул.
Американският футбол среща критиците си зад всеки ъгъл, но една нация се вълнува страстно през есента и зимата. НФЛ става все по-достъпна за българските си почитатели, а Topwin News няма да подмине и този спорт. Първата ни статия по темата ще е по-повърхностна и дори вперва поглед в украшението на един сезон – Супербоул.
Във всяка първа неделя от февруари феновете се нареждат пред телевизорите и са готови със списъка с въпроси:
- Кой ще грабне трофея?
- Как музикалните звезди и хореографи ще ни оставя с отворена уста след поредното шоу на почивката?
- Коя оферта да предпочетем за поръчка на храна?
- Ще грейне ли Тейлър Суифт 10+ пъти на екрана?
Данните показват, че стотици милиони зрители се настройват да гледат финалната среща в последните ѝ издания. Единствено битката за трофея в Шампионската лига по футбол на Европа събира повече гледаемост всяка година. Как се заражда обаче този традиционен сблъсък?
През 20-те години на миналия век принципа на Националната футболна лига е стандартен. Който заслужи повече победи, той грабва първото място и следователно шампионската титла. Всичко се обърва през 1932 година. Два тима биват с еднакви точки, а от НФЛ прибягват до организирането на мач помежду им. Всъщност триумфа на Чикаго Беърс в онази година дава началото на концепцията за разделянето на две дивизии и завършека на сезон с мач между лидерите. И все пак той не е носел титлата „Супербоул“ все още.
Трябва да изчакаме няколко десетилетия за появата на това име. През 1967 година в спор влизат победителите на НФЛ и АФЛ (Лига по американски футбол). АФЛ бива създадена през 1960 година от богати собственици. Тя става такъв хит, че за благото на спорта се стига до обединение през 1970г.
Та точно през 1967 година официално финалният сблъсък се казва „AFL-NFL World Championship Game“, но вече започваме да говорим за Супербоул. В основата на прозвището е Ламар Хънт – един от основателите на АФЛ и собственик на Канзас Сити Чийфс. Той първи заговаря за „Супербоул“, след като е вдъхновен от популярната играчка „Супер топка“, която имат децата му. Хънт сам казва, че „Супербоул“ е неговото название за зрелищния мач между отборите от двете лиги. Името е и препратка към формата на стадионите, които приемат мачове още в началото на 20 век.
След медийното налагане „Супербоул“ официално влиза в сила през 1971 година, когато е изиграно 4-ото издание на финала между НФЛ и АФЛ. От този момент са прибавени и римските цифри, които маркират номерацията на изданието. Според Ламар Хънт това дава допълнителна стойност и престиж.
В рамките на няколко реда ти издадохме любопитни факти около това шоу. Харесваш ли го, или не американският футбол си има своите причини за висока популярност. С деликатно намигване от автора, дай шанс на следващия мач от НФЛ. Чети ни отново!
Снимка: https://www.facebook.com/NFL